Sørlandet er hjemme!
Lørdag 30. mai kl. 11.00 la skoleskipet Sørlandet til kai i Kristiansand etter det tiende skoleåret med A+ World Academy til sjøs. Om bord var 72 elever fra rundt 10 nasjoner – hvorav fire kom fra Agder, med tilhørighet i Kristiansand, Lyngdal og Arendal.
Hjemkomsten markerte avslutningen på et år preget av faglig utvikling, internasjonalt fellesskap og sterke opplevelser til sjøs.
–Sørlandet er mer enn et skip – det er et unikt læringsmiljø der unge mennesker utvikler seg både faglig og personlig gjennom helt spesielle erfaringer, sier administrerende direktør Knut Arne Gjertsen.
Et skoleår utenom det vanlige
Gjennom året har elevene levd og lært tett sammen om bord – på tvers av kulturer og nasjonaliteter. Hverdagen på havet stiller krav til samarbeid, ansvar og utholdenhet, men gir også opplevelser få andre utdanningsløp kan tilby.
–Det viktigste vi lærer om bord handler ikke bare om akademiske fag, men om oss selv – hvordan vi samarbeider, håndterer utfordringer og vokser som mennesker, sier elevene.
Livet om bord er preget av et sterkt fellesskap, der elevene deler både utfordringer og mestringsopplevelser – fra krevende værforhold til stolte øyeblikk når skipet seiler for fulle seil.
.jpg)
Sterk lokal tilknytning
For Sørlandet er det særlig gledelig at fire av årets elever kommer fra Agder. Deres hjemkomst representerer en viktig kobling mellom en global skole og den lokale forankringen skipet alltid har hatt.
– Vi er stolte av å bringe Sørlandet hjem til regionen den tilhører. Samtidig viser elevene fra Agder hvordan denne delen av verden også er en aktiv del av et større, internasjonalt fellesskap, sier Gjertsen.
En levende kulturarv
Sørlandet, verdens eldste seilende fullrigger i drift, har siden 1927 vært en læringsarena for unge mennesker og en viktig ambassadør for norsk kultur og sjøfart. Skipet kombinerer tradisjon med moderne utdanning gjennom A+ World Academy.
Hjemkomsten til Kristiansand ga publikum en unik mulighet til å oppleve skipet og møte noen av elevene.
Media viste stor interesse ved hjemkomsten, du kan lese sakene her:
Ni måneder på tokt: – Fantastisk tur - fvn.no
Trafikk, Båt | Nå kommer skipet til Kristiansand
Fullriggeren sørlandet, Kristiansand | Tårevått gjensyn: – Det er godt å få henne hjem igjen
Skole, Lyngdal | Tårevått gjensyn med foreldre og venner
Sørlandssendinga - Distriktsprogram - Sørlandet - NRK Radio 01:24:49
.jpg)







.png)